Vyhledávání

Aktuální informace - detail

 • Palermo na Severu žije dál (20.04.2017)

  Zdroj: vlastní zpráva

  „Tak nám to s tím korunním svědkem nějak hapruje, viďte, paní Müllerová“, řekl by nejspíše dobrý voják Josef Švejk po verdiktu odvolacího Vrchního soudu v Praze nad skupinou úředníků a politiků v kauze dotačních podvodů ROP Severozápad. Korunní svědek a jeden z hlavních obžalovaných bývalý ředitel ROP Severozápad P. Kušnierz odcházel evidentně zklamaný. Tah s pozicí korunního svědka zřejmě jako jakási „vendeta“ směrem ke svým stále nedostatečně potrestaným zadavatelům a řídícím politikům nevyšel. On do „báně“ na 7 let, oni stále jen do podmínky a někteří ani nezasedli do lavic obžalovaných. Zřejmě jsou dvě možnosti. Zřejmě stále platí, že mít kamarády na konání, není to samé jako mít kamarády na posuzování a souzení. Docela by bylo zajímavé slyšet, co by náš dobrý voják Švejk v této souvislosti říkal paní Müllerové, kdyby znal story bývalé státní zástupkyně a dosud ještě poslankyně za ČSSD, z níž údajně nyní vystupuje M. Benešové na téma justiční mafie. Možná by to bylo: „Tak to viděj, paní Müllerová, Maruška Benešovic se musela omluvit za povídačky o nějaké justiční mafii, a ona nám tu řádí jako černá ruka dál. Spravedlivě trestá pohůnky, a řídící důstojníci si podmínečně hoví ve svých haciendách, užívají si těžce nabytých výtěžků výběrových řízení a dotačních titulů“.

  On občan ani nemusí být nutně konfrontován takovýmito v podstatě pod koberec zahrnovanými případy, aby se dnes a denně přesvědčoval, jak se „palermským praktikám“ na Severu daří, jak kvetou a dále bobtnají. „Občané, buďte klidní, vše je v pořádku a pod naším drobnohledem“. Tak nějak a podobně nás ujišťují na „permanentkách svých mandátů ujíždějící“ volení zástupci lidu poslanci, senátoři a zastupitelé. Nejčastějším jejich argumentem je, že výběrová řízení jsou přeci pod veřejnou kontrolou na webech. To, že se velká zakázka jen rozdělí na tzv. několik, menšího rozsahu, o níž se pak rozhoduje v jiném režimu, o tom, že jednání tzv. výběrové komise je v podstatě ze zákona neveřejné a zveřejňování dokonce trestné, se již „normální“ občan nedozví. Proč také, že? Není pro politiky a úředníky nic horšího, než informovaný občan, znalý souvislostí a průběhu dějů v zákulisí „komunální kuchyně“. Přesto lze však leccos vidět, nebo minimálně zahlédnout, a na zmíněných webech si dohledat a dát do souvislostí, aby bylo vidět, že „nachystaná krmě“, je z nějakých podivných ingrediencí a že „jídlo“ chutná jinak, než se povídá, že by chutnat mělo.

  Procházeje město Most nelze si nevšimnout, že se něco děje. Tu se nesmyslně opravuje ještě nesmyslněji umístěný pás ze zámkové dlažby na kruhových objezdech, které jsou zatěžovány nejen těžšími autobusy hromadné dopravy, a „zámkovka“ asi nebude tím pravým ořechovým na delší časové období. Ale o to asi jde. Časový horizont příští opravy se zkracuje a další zakázka menšího rozsahu se bude moci chystat ke spuštění, a bude to nepochybně zakázka pro spřátelené firmy, tak štědře přispívající na volební kampaně těch vyvolených a ozkoušených stran a hnutí, které to prostě se zadáváním za ty roky umějí, a navíc jsou tak nějak „štátom chráněny“, jak se u odvolacího soudu ukázalo. Konečně pohůnkovi přeci také zle nebylo a nebude. Ze sedmi let zbývají P. Kušnierzovi tak necelé dva, práci a nějaké odškodné mu dáme, aby již konečně „nezlobil". Jen musíme být u těch nových vybraných opatrnější a ostražitější. I to už umíme. Podobně je to s opravami obrubníků na křižovatce u OS v Mostě apod.

  Na webu města Mostu lze však dohledat i jiné „kousky“. Najednou se dá hysterie proti uprchlíkům, nepřizpůsobivým či bezdomovcům využít i pro zakázky menšího rozsahu. Kdosi „chytrý“ se zamyslil a dostal nápad. Je třeba ochránit naši mladou generaci, naše děti, je třeba začít stavět ploty kolem škol, nebo alespoň jako např. u 3. ZŠ v ul. U stadionu v Mostě kolem kousku školy, protože nějakých 57 metrů plotu je opravdu kousek. Ovšem dle zadání pro zakázku, resp. pro povolení a žádost na magistrát je důvodem „bezpečnost školy“. Části rodičovské veřejnosti, která se jen domnívala, že by třeba těch necelých 150 000,- Kč mohlo být využito pro jiné, potřebnější aktivity školy směrem k výuce a výchově nebo zázemí, bylo zdůvodnění městu dovysvětleno a rozšířeno o argumenty tipu – „jde o bezpečnost našich dětí, jsou ohrožovány bezdomovci, stříkačkami od feťáků apod.“. O jak velký prostor a vůbec ne nějak anonymizovaný ve vazbě na okolí lze si lze prohlédnout na přiložené fotografii záměru oplocení. Fakt to není vtip…

  Ovšem nejkouzelnějším dokladem, jak Palermo na Severu žije a sílí, je další vývoj situace kolem KD Repre. Když město v červnu 2010 prodávalo, byly hlasy proti prodeji umlčovány, marginalizovány až skandalizovány. Čas ukázal na oprávněnost aktivit politického hnutí Občané městu, město občanům, kde je a byla pravda. Soudy anulovaly příslušné smlouvy o prodeji od jejich počátku a KD Repre se vrátil do vlastnictví města Mostu. A hleďme, jaké obrácení Ferdů Pištorů se odehrálo a odehrává. Např. Týdeník Homér, kdysi stojící na čele „prodejních choutek“ a obhajující krok ke zbavení se KD Repre najednou spolu s dalšími tiskovinami, jako Deník Mostecka apod. volaly do světa skoro společnými titulky – Mostečané jásejme, KD Repre je opět náš. Dokonce se začala za zajímavého spojení a vazeb organizovat petice, jejíž obsah je v podstatě nezjistitelný, leč má údajně vyjadřovat občanskou vůli, aby se město o KD Repre postaralo.

  A město se stará. Již nějakých 12 mil. uvolněných na stvoření záměru, co s Repre udělat, jak by se měla a mohla odvíjet jeho, řekněme modernizace, či městským financím dostupná rekonstrukce. Architektonická soutěž, což by si záměr zasloužil, se nekonala a konat nebude. Zakázka byla přidělena přímo. Že by šlo o zakázku menšího rozsahu? To asi ne! Nebo je již naznačena cesta, jak se bude „péče o postarání“ se o KD Repre odvíjet? Leccos tomu nasvědčuje. Jásají právě ti, co se o prodej KD Repre v roce 2010 vehementně zasazovali. Zřejmě to budou opět oni, kdo si bude chtít onen podvod století zopakovat, a když nevyšly kšefty z prodeje, proč by nemohly vyjít z modernizace či rekonstrukce? Aktivizují se totiž i jejich „řídící důstojníci“ a spřízněné mediální i nemediální kanály. Je manipulováno veřejné mínění, a nejen onou, jistě z občanské iniciativy rodící se petice za zachování KD Repre. Nikdo však nepoložil, a určitě nepoloží, zásadní otázku pro další konání kolem KD Repre, proto ji položím sám – „jak se město Most vypořádalo s důvody, pro něž soudy zrušily prodej KD Repre a smlouvy o prodeji od jejich počátku, jak je dořešeno vlastnictví části pozemků pod KD Repre, které jsou historickým majetkem Řádu minoritů? Má v tomto město jasno, aby mohlo bez obav a dalšího zmaření investic konat?

  Ano, kdo chodí a nejenom se dívá, ale i přemýšlí a informace si dohledává, dokonce stačí jen ty z veřejných zdrojů, musí vidět, že praktikám laboratoře prorůstání politiky s podnikatelským prostředím se zde daří dále a Palermo na Severu vzkvétá a žije. Není proto jisté, že když se nic nezmění, nejlépe přístup občanů, pak volby nejspíše nic vyřeší. Řečeno slovy „klasika“ – kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zrušili“.

  Přesto všechno krásný den… a jásejme KD Repre je opět náš, občané statutárního města Mostu!

  V. Balín, jediný z tehdejších zastupitelů, kdo prodávat nechtěl a jeden z mnoha, co chtějí, aby KD Repre bylo důstojným kulturně společenským centrem města nejen velkým holubníkem.


  Vytisknout článek
   

Diskuze k článku

Diskuze neobsahuje žádný příspěvek.

TOPlist